A A A K K K
людям з порушенням зору
Комунальний заклад
"Центр професійного розвитку педагогічних працівників"
Шахтарської міської ради

Працівники Центру взяли участь у вебінарі від Kadrolend “Перевірки військового обліку & порядок бронювання: усе за новими правилами”

Дата: 09.02.2023 12:18
Кількість переглядів: 91

Фото без опису

Працівники Центру взяли участь у вебінарі в ід Kadrolend “Перевірки військового обліку & порядок бронювання: усе за новими правилами”.

5 січня 2023 року було акцептовано ухвалення нового порядку ведення військового обліку на підприємстві. Що було оновлено? Хто буде відповідальною особою за ведення військового обліку? У даному матеріалі ці та інші нюанси щодо ведення військового обліку. Введено в законну силу новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, завізований постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі – Порядок № 1487). Його анонсували на зміну раніше активному Порядку № 921 від 07.12.2016 року.

Обговоримо питання щодо деталей здійснення військового обліку, обумовлених Порядком №1487. А також зазначимо, що для підприємств потрібне проведення військового обліку таких як:

  • Призовників віком від 16-ти років та до 27-ми років;
  • Військовозобов'язаних та резервістів, які не встигли досягти віку для зарахування до запасу.

Проведення постановки на персональний військовий облік, а також процес виключення з такого обліку провадиться після зарахування (зняття, виключення) таких громадян на військовий облік (з військового обліку) у відповідальних з цього питання районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦКСП), органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки. 

Відповідальні за військовий облік

Проведення організації військового обліку для підприємства лежить на плечах керівництва.Обов'язками щодо безпосереднього ведення військового обліку, як і раніше, як і раніше, мають співробітники кадрового відділу. За відсутності в штатному розкладі подібної посади ці обов'язки переходять безпосередньо до особи, яка веде облік співробітників.

Щорічно до 1 жовтня директор підприємства вирішує питання щодо необхідності проведення заходів щодо підвищення кваліфікації працівників, які ведуть військовий облік. Однак, навіть у випадку, коли професіоналізм таких співробітників повністю відповідає вимогам керівника, вони зобов'язані один раз на 5 років проходити курси підвищення кваліфікації в освітніх установах, які мають ліцензію для здійснення даної діяльності.

Якою має бути чисельність осіб, які відповідальні за проведення військового обліку для підприємства?

Це стоїть у прямій залежності від кількості призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які працевлаштовані на підприємстві станом на 1 січня поточного року.

Детальні дані наведено у таблиці нижче.Фото без опису

Якщо у вас на підприємстві числиться понад 7000 осіб цієї групи, то на кожні наступні від 1 до 3000 осіб слід додавати по одному співробітнику, який буде відповідальний за їх облік.

За чисельності осіб цієї категорії до 500 громадян, обов'язки з ведення військового обліку кореспондуються на кадровий персонал, одну одиницю. Слід встановлювати доплату такому працівникові величиною до 50% від розміру посадового окладу.

Слід зазначити, що такі правила були активними і раніше. Так Мінсоцполітики у своєму листі від 09.02.2018 No 227/0/101-18/281 акцентує на тому, що доплату слід встановлювати для посадової особи кадрової служби або служби управління персоналом, коли відбувається покладання додаткових обов'язків щодо ведення військового обліку, якщо вони не обумовлюються змістом посадової інструкції. Якщо ж цей обов'язок визначено посадовою інструкцією, доплату встановлювати не потрібно.

За наявності двох і більше осіб, відповідальних за проведення військового обліку, слід об'єднати в одну окрему структуру.

Зверніть увагу! Підприємству слід повідомити ТЦКСП про призначення чи звільнення з посади директора підприємства чи інших співробітників, які несуть відповідальність щодо організації та ведення військового обліку. Це необхідно зробити у 7-ми денний термін з моменту оформлення відповідного наказу за формою, що міститься у додатку 1 до Порядку №1487.

При цьому в Порядку №1487 немає жодної норми щодо підприємців. З цього випливає, що вони не обтяжені зобов'язаннями щодо ведення військового обліку. Проте Генштаб ЗСУ (див.лист від 27.09.2017 No 321/5989) та Міноборони (див. лист від 13.11.2017 No 321/7065) наполягають на тому, щоб підприємці, які оформили трудові відносини з військовозобов'язаними, резервістами та призовниками, вели військовий облік.

Старт військового обліку – працевлаштування

Підприємства обтяжені обов'язком проведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають з ними у трудових відносинах.

Зверніть увагу! Минулий порядок №921 передбачав ряд особливостей щодо обліку співробітників-строковиків. Так існувала вимога проведення військового обліку в тих випадках, коли термінові трудові угоди були оформлені з терміном більше 3-х місяців.

Новий Порядок №1487 подібних лімітів щодо термінів не містить. Це означає, що при оформленні трудової угоди слід виконати обов'язок військового обліку нового співробітника. При цьому не важливо, на який термін укладається трудова угода, чи взагалі безстроковий.

Чи слід вести військовий облік для сумісників? Порядок не містить жодних специфічних вимог щодо цього питання, так само як і Закону №2232-XII від 25.03.1992 року. Водночас, згідно з змістом усних роз'яснень співробітників ТЦКСП, подібний облік ведеться виключно за основним місцем роботи співробітників.

Однак краще все ж таки з контактувати з ТЦКСП і попросити роз'яснень.

Для осіб, з якими оформлений ГПД, ведення обліку також не обумовлюється, то це цивільно-правові відносини, що не мають трудових ознак.

Реалізація передумов з військового обліку стартує на етапі працевлаштування таких працівників. Так слід перевірити наявність військово-облікових документів.

Серед них законом передбачені такі (приймаються як паперові документи, так і електронний варіант у «Діє»):

  • для призовників – посвідчення про приписку до призовної дільниці;
  • для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;
  • для резервістів – військовий квиток.

Працевлаштування відбувається після взяття таких осіб на військовий облік у ТЦКСП (органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки).

Декілька слів про працівників жіночої статі

Виходячи з положень ч.11 ст.1 Закону № 2232, жінки, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, оформляються на військовий облік в обов'язковому порядку.

Щодо інших співробітників жіночої статі, військовий облік носить добровільний характер, залежно від їхньої спеціальності, що передбачається Переліком №313, завізованого Наказом Міноборони від 11.10.2021 року.

При цьому, п.51 Порядку №1487 передбачено виняток для жінок, які здобули освіту з мед. чи фарм. Спеціальності, проте не стали на військовий облік у ТЦКСП (не мають військово-облікового документа), можуть працевлаштуватися як невійськовообов'язкові до закінчення 2026 року.

Важливо! При оформленні нових співробітників, які підлягають військовому обліку, їх слід ознайомити з відповідними правилами під розпис.Правила містяться у додатку 2 до Порядку No1487. Крім того, їх слід роздрукувати та вивісити на загальнодоступному для огляду місці приміщення (п. 19 Порядку № 1487).

Так при оформленні трудових відносин з особами, які підпадають під вимоги військового обліку, у 7-денний термін з моменту оформлення відповідного наказу потрібно надіслати повідомлення за формою, що міститься в додатку 4 до Порядку №1487. Такий самий порядок дій і при звільненні таких працівників.

Необхідні для військового обліку офіційні папери

Проведення первинного обліку передбачається над змісті особистих карток кадрів, а, по спискам, форму яких можна знайти у змісті додатка 5 до Порядку №1487.

Це означає, що для працівників, які були працевлаштовані до анонсування цього Порядку №1487, слід опрацьовувати такі ж списки.

Подібні списки військового обліку слід формувати окремо за такими групами:

  1. військовозобов'язані (резервісти) офіцерського складу;
  2. військовозобов'язані (резервісти) рядового, сержантського та старшинського складу;
  3. військовозобов'язані та резервісти з числа жінок;
  4. призовники.

Дані щодо військовозобов'язаних громадян, яким видавалися мобілізаційні розпорядження, слід виділяти для кожної групи за відповідними командами (у послідовності збільшення нумерації команд).

Також громадяни, які проходять службу у військовому резерві, слід враховувати як військовозобов'язаних, яким видавалися мобілізаційні розпорядження.

Крім цього, слід також виділяти у змісті цих списків, заброньованих на період мобілізації та на воєнний час (п. 43 Порядку № 1487).

Такі громадяни перебувають на спецвоєнобліку.

Для списків кожної з груп має формуватися справа, у якій потрібно зберігати копії військово-облікових документів для всіх категорій осіб, які перебувають на військовому обліку.

Копії документів для громадян, які не досягли віку перебування в запасі, однак виключилися з військового обліку ТЦКСП, органами СБУ, підрозділами Служби зовнішньої розвідки слід зберігати в окремій справі.

Інформаційні дані щодо кількості осіб, які перебувають на військовому обліку всіх трьох категорій, вносяться до відомості оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Форму цього документа можна знайти у додатку 1 до Порядку №1487. Її потрібно зберігати разом із списками персонального військового обліку.

Ці списки можна оформляти і в електронному вигляді. А при прийомі на роботу дані слід вносити про це у п'ятитиневий термін у списки персонального військового обліку та у відомість оперативного обліку.Крім цього, проводити коригування дані у списках слід також у 5-ти денний термін з моменту отримання документів про зміну особистих інформаційних даних, у тому числі про сімейне становище.

Важливо знати! Слід надсилати з відповідного ТЦКСП повідомлення про подібні зміни (за формою згідно з додатком 4 до Порядку №1487).

При досягненні військовозобов'язаних або резервістом граничного терміну щодо перебування в запасі, роботодавцю слід протягом 7 днів з моменту настання цього терміну направити цього співробітника до потрібного ТЦКСП (орган СБУ, підрозділ Служби зовнішньої розвідки) для виключення з військового обліку.

Таким чином працівник повинен отримати запис у військово-обліковому документі у списках персонального військового обліку роблять запис «Виключено з військового обліку».

Подібні дані зберігаються у документації до закінчення поточного року.

Важливо знати! Ці списки віддаються на підпис керівнику до 25 січня на 1 січня. Також підпис ставить відповідальну за ведення цих списків посадову особу. Потім ці документи слід зареєструвати у службі діловодства підприємства.

Зверніть увагу! Слід здійснювати звірку списків персонального військового обліку за заздалегідь затвердженим керівником графіком з військово-обліковими документами щодо всіх трьох груп громадян. При знаходженні розбіжностей необхідно в 5-ти денний термін зробити необхідні коригування. А до 5-го числа наступного місяця направити у відповідні ТЦКСП (органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки) повідомлення за формою за додатком 4 до Порядку №1487.

Крім цього, за затвердженим заздалегідь місцевою владою графіком, потрібно здійснювати звірку списків персонального військового обліку з обліковими даними документів ТЦКСП (органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки). Правила щодо проведення подібної звірки затверджено п.46 Порядку №1487.

Крім описаних вище обов'язків у посадових осіб, які відповідальні за проведення військового обліку є й низка інших. Про них ви можете прочитати нижче.

Список обов'язків осіб, які несуть відповідальність за військовий облік

Для правильного ведення та оформлення військового обліку, крім вище обумовлених обов'язків, слід дотримуватись наступних:

  • Здійснювати оповіщення всіх 3-х груп співробітників, які підлягають військовому обліку про їхній виклик у відповідні відомства, а також забезпечувати їх своєчасне відвідування;
  • Надсилати на запит у відомства дані про кадри, що стоять на військовому обліку на підприємстві;
  • Проводити роз'яснювальні роботи серед цих трьох категорій співробітників щодо їх правильного дотримання вимог військового обліку;
  • Оформляти та надсилати щорічно до 1 грудня до відповідних інстанцій списки співробітників, які підлягають приписці до призовних дільниць (згідно з додатком 6 до Порядку №1487);
  • Приймати від цих трьох категорій співробітників під розписку оригінали їх військово-облікових документів (див.додаток 7 до Порядку №1487) для подання їх у відповідні відомства для здійснення звірки з наявними у них обліковими даними, а також для проведення процесу бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
  • Здійснювати оформлення необхідних для бронювання військовозобов'язаних документів на період мобілізації та на воєнний час;
  • На постійній основі проводити інформування відповідних інстанцій про співробітників, які порушують вимоги Порядку № 1487, а також осіб, які порушують правила військового обліку, для накладення на них у подальшому заходів відповідальності;
  • Вести та здійснювати збереження журналу обліку результатів перевірки.

Одним із центральних завдань посадових осіб, які ведуть військовий облік, залишається сповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до ТЦКСП (органи СБУ, підрозділи Служби зовнішньої розвідки).

  1. Так, при отриманні такого розпорядження керівник підприємства видає відповідний наказ (розпорядження) про оповіщення даних категорій співробітників під розпис, після чого направляє його копію протягом 3-х днів у відповідне відомство (п. 47 Порядку № 1487);
  2. Далі слід вручити повістки;
  3. Письмово повідомити ці відомства про співробітників, які перебувають у відпустці, відрядженні, або тимчасово непрацездатних;
  4. Забезпечити контроль за результатами оповіщення, а також прибуття до ТЦКСП, органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки.

Крім іншого, юридична особа зобов'язана проводити перевірку стану військового обліку (п. 72 Порядку №1487), щорічно, за заздалегідь затвердженим планом. Акти, що складаються за результатами такої перевірки, направляються у 20-денний термін у відповідні ТЦКСП для реагування, а також застосування заходів юридичного характеру.

Щорічно до 1 лютого на підприємстві мають бути видані накази (розпорядження), які мають містити перелік завдань з військового обліку на поточний рік. У цих планах відображаються всі завдання, котрі кореспондують обов'язки, описані вище в цьому розділі.

Санкції за порушення правил ведення військового обліку

Заходи щодо проведення військового обліку за своєю суттю входять до складу заходів щодо здійснення мобілізаційної підготовки держави.

Як згадується у п.87 Порядку №1487, посадові особи підприємств, відповідальні з цього питання, при порушенні відповідних вимог можуть понести відповідальність за порушення законів про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а конкретно, за:

  • Відсутність відправки до ТЦКСП списків осіб, які підлягають приписці до призовних дільниць;
  • При прийомі працювати осіб, які перебувають на військовому обліку;
  • Не проведення сповіщення про виклик відповідних співробітників до ТЦКСП (орган СБУ, підрозділ Служби зовнішньої розвідки), а також надання перешкоджання їх своєчасній явці на збірні пункти та призовні ділянки;
  • Несвоєчасне надання документів, необхідних проведення військового обліку, і навіть не подання таких відомостей про співробітників.

При скоєнні вищезгаданих правопорушень накладаються заходи адмінвідповідальності відповідно до ст. 210-1 КУпАП у формі штрафу, за перше та повторне подібне порушення. Штрафи накладають ТЦКСП (ст. 235 КУпАП). Правила військового обліку досить витіюваті та різноманітні. Тому, щоб уникнути проблем із законом, а також штрафів до процесу ведення обліку слід підійти відповідально, детально вивчити всі нюанси, і підійти до питання з усією відповідальністю. Сподіваємось цей матеріал був для вас корисним.

 


« повернутися

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень