Всесвітній день психічного здоров'я. Поради психолога
10 жовтня Всесвітній день психічного здоров’я відзначається з 1992 року, з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я (World Federation for Mental Health).
Психічне здоров’я — це рівень психологічного благополуччя, який визначається не тільки відсутністю психічних захворювань, а й рядом соціально-економічних, біологічних і тих, що відносяться до навколишнього середовища факторів. Профілактика починається зі знання і розуміння перших ознак і симптомів психічних захворювань.
5 сигналів, які потребують уваги:
- тривале порушення сну;
- стійкі нав’язливі думки;
- істотне зниження настрою;
- втрата інтересу та задоволення від справ і дозвілля;
- гостре небажання спілкуватися та підтримувати соціальні контакти.
Сучасне життя само по собі сприяє стресам, і якщо людина починає з ними миритись, це загрожує депресією. Оскільки кінцевим підсумком високорозвиненої особи є психологічне благополуччя, тому для комплексного розвитку потрібно знати основні складові психічного здоров’я і благополуччя.
♦Першою і найважливішою складовою є прийняття себе як людини, гідної поваги. Це центральна ознака ментального здоров’я людини.
♦Уміння людини підтримувати позитивні, теплі, довірливі відносини з іншими. Люди з такими якостями мають вищий потенціал до любові і дружніх відносин.
♦Автономність – це незалежність і здатність людини регулювати свою поведінку зсередини, а не чекати похвали або оцінки себе з боку оточуючих. Це здатність, завдяки якій людина може не дотримуватися колективних вірувань, забобонів і страхів.
♦Екологічна майстерність – здатність людини активно вибирати і створювати власне оточення, яке відповідає його психологічним умовам життя.
♦Наявність мети в житті – упевненість в наявності мети і сенсу життя, а також діяльність, спрямована на досягнення цієї мети.
♦Самовдосконалення – мало досягти тих характеристик, які були описані вище, важливо розвивати власний потенціал. Тобто повинна бути потреба реалізації себе і власних здібностей. Важливим аспектом ставлення до себе, як до особистості, здатної до самовдосконалення, є також відкритість новому досвіду.
Для збереження психічного здоров’я важливо дотримуватися загальних рекомендацій щодо запобігання нервового перенавантаження:
- організація часу та простору для якісного сну,не менше 7-8 годин. Сон сприяє швидкому відновленню організму, а відповідно, більшої стійкості до стресових ситуацій;
- бути активним (багато ходити, займатися спортом тощо);
- знайти хобі, заняття за інтересом.
- спілкування з цікавими і позитивними людьми. Позитивно налаштована людина заряджає оточуючих енергією, живлячи і себе, іінших;
- медитувати.