A A A K K K
людям з порушенням зору
Комунальний заклад
"Центр професійного розвитку педагогічних працівників"
Шахтарської міської ради

Поради психолога. Як подолати осінню депресію

Дата: 05.10.2022 22:41
Кількість переглядів: 107

Фото без опису   

Спекотні літні дні залишилися позаду, на зміну їм прийшли похмурі осінні. Безліч людей, в цей період, стають найбільш вразливими для осінньої депресії. Зміна яскравих фарб, на сірі і похмурі,  дощова погода – все це впливає на наш настрій.Спекотні літні дні залишилися позаду, на зміну їм прийшли похмурі осінні. Безліч людей, в цей період, стають найбільш вразливими для осінньої депресії. Багатьом знайомий стан осінньої хандри, коли тоскно і нічого не хочеться — тільки спати й лежати. Що робити з осінньою хандрою? Чи існує взагалі осіння депресія або ж це міф? І як допомогти собі, якщо літо минуло повз, а відпочинку ніби взагалі не було? 

    За даними Національного інституту психічного здоров’я США, тип депресії, який змінюється залежно від сезону, називається сезонним афективним розладом, або SAD (Seasonal Affective Disorder). У людей із SAD проявляється кілька таких симптомів:

  • відчуття млявості або занепад сил;
  • підвищена сонливість;
  • зміна харчової поведінки (найчастіше переїдання, особливо вуглеводи);
  • збільшення ваги;
  • тривожність, загострений прояв страхів;
  • апатія, безсилля, відмова від активності.

   «Осіння депресія, як і будь-які перепади емоційного стану, може бути пов’язана і з суто індивідуальними факторами. Наприклад, несприятливою спадковістю. Можуть бути певні соматичні патології, що порушують роботу центральної нервової системи, щитоподібної залози або провокують порушення метаболізму. У жінок може бути гормональний дисбаланс, це дуже поширена причина жіночої депресії».

   SAD виникає приблизно в один і той же час року. Перші симптоми проявляються у вересні, загострення спостерігається в жовтні, а пік припадає на листопад.

   Вважається, що головний винуватець — нестача сонячного світла. Світло впливає на активність серотоніну в головному мозку — це нейромедіатор, який відповідає за регулювання настрою. 

   Так що якщо ви відчуваєте занепад сил, апатію і смуток – вас відвідала осіння депресія. Від легкої форми депресії можна позбутися, не вдаючись до допомоги фахівця, тоді як важка форма депресії вимагає обов’язкового медичного втручання, так як може привести до суїцидальних нахилів. Пропонуємо вам поради, які допоможуть у боротьбі з осінньою депресією.

  • Добре спати, дотримуватися режиму, лягати і прокидатися приблизно в однаковий час. У сезон коротких світлових днів бажано вставати і проявляти активність раніше. Якщо ви прокидаєтеся об 11-12 годині, а темніє вже о 16 годині, то скільки «денних» вітамінів ви отримаєте?
  • Гуляти на свіжому повітрі у світлий час дня, щоб отримати якомога більшу дозу природного світла.
  • Основою меню мають стати натуральні антидепресанти: продукти, що стимулюють синтез серотоніну. Печінка, вівсянка і гречка, будь-яка капуста, несмажені горіхи, гарбуз, банани, диня і будь-які цитрусові. Додайте в раціон більше корисних жирів (оливкову олію, наприклад), рибу і морепродукти.
  • Варто підтримати організм вітамінами: А, В і С. Ще корисні магній, цинк і омега. Але! Приймати будь-які вітаміни можна тільки після попереднього здання аналізів і консультації з лікарем.
  • Спорт. Будь-який, який вам підходить. Не здавайтеся — шукайте, адже поки ви пробуєте різні види спорту, ви вже отримуєте навантаження.
  • Хоч як це дивно прозвучить, але хороші результати також дає прибирання. Чистий і структурований простір навколо не нагнітає загальну атмосферу млявості і загубленості.
  • Медитація. Вона може бути взагалі будь-якою: прогулянка в тиші, афірмації, начитки, танці, мантри, йодль, Бетховен або Rolling Stones — абсолютно не важливо, аби лиш вам було добре.

« повернутися

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень