Відбулася обласна онлайн-нарада працівників відділів освіти та Центрів професійного розвитку
27 ківтня 2022 року відбулася обласна онлайн-нарада ОМО ДОМІНАНТА для спеціалістів відділів (управлінь) освіти, центрів професійного розвитку педагогічних працівників, що відповідають за роботу практичних психологів закладів освіти громади.
Основні питання зустрічі:
•атестація працівників ПС,
•завершення навчального року,
•написання річної звітності працівниками Психологічної служби,
•робота з надання психологічної допомоги та підтримки ВПО,
•психологічна профілактика та просвіта учасників освітнього процесу.
Віктором Мушинським було підняте питання теми стресостійкості, її рівнів, методики діагностики і можливих технік та вправ для зниження рівня стресу.
Як ми насправді можемо впоратися з переживаннями і підвищити стресостійкість? Ось кілька порад, які можуть у цьому допомогти.
- Сон. Коли людина спить, його організм виробляє гормони, які допомагають відновити життєві сили. Недосипання негативно впливає на самопочуття в цілому і викликає стрес. Саме тому лікарі всього світу рекомендують спати принаймні 7-8 годин в день. Не тільки час сну має значення, але і його якість. Якщо Ви часто прокидаєтеся, крутитесь і не висипаєтеся, з'являється почуття виснаження. Тому потрібно створити комфортну зону для нічного відпочинку, постаратися розслабитися і відсторонитися від негативних переживань.
- Підтримка рідних і близьких. Коли Ви ділитеся своїми переживаннями з близькими, то зменшуєте рівень стресу. Цей варіант спрацює тільки, якщо у Вас гарні стосунки зі своєю половинкою, сім'єю або друзями. Соціальна підтримка впливає на гормональний фон, підвищуючи опірність стресу. Якість відносин куди важливіша, ніж кількість людей, з якими Ви можете поговорити. Також не варто спілкуватися з тим, хто Вам неприємний, адже це викличе негативні емоції і тим самим погіршить ситуацію.
- Знайдіть рівновагу між сім'єю і кар'єрою. Навчитися долати стрес, поєднуючи роботу і відпочинок непросто. Якщо Ви не збережете баланс між ними, одна з цих сфер життя постраждає, і стрес наздожене Вас. Ви повинні усвідомити, що вони обидві однаково важливі і в рівній мірі вимагають від Вас часу, емоційних і фізичних ресурсів. Оптимізуйте свій робочий графік, не виконуйте чужі обов'язки, тоді Ви зможете знайти сили і на сім'ю, і на роботу. Також дуже важливо не жертвувати своїми інтересами і не покладатися занадто сильно на думку оточуючих.
- Змініть ставлення до ситуації. Складовими стресу є сама ситуація і ставлення людини до неї. Спочатку Ви можете спробувати змінити перший компонент. Наприклад, якщо Вам щось не подобається, спробуйте прибрати цей фактор зі свого життя. Якщо Ви не в змозі впливати на ситуацію, то завжди можете змінити до неї ставлення. Знайдіть позитивні сторони, поділіться почуттями з друзями або залишайтеся байдужими до переживань. Який сенс турбуватися про те, що Ви не в силах змінити? Ця методика допоможе сприймати труднощі як щось тимчасове, як частину досвіду, який Ви отримуєте.
- Планування. Мозок людини більше концентрується на незавершених завданнях, ніж на тих, що вже виконано. Якщо нам постійно доводиться думати, до яких завданнь приступити зараз, а які залишити на потім, - це також збільшує рівень стресу. У цьому допоможе тайм-менеджмент. Головне – правильно розподілити свій час, розставити для себе пріоритети і позбутися усіляких відволікаючих чинників. Склавши собі розклад, Ви зможете зрозуміти, що чекає Вас в подальшому, і з якими труднощами Ви можете зіткнутися. Так Ви відчуєте себе більш впевнено і мінімізуєте можливість появи стресу у Вашому житті. Також варто пам'ятати про те, що завищені очікування не меншою мірою негативно впливають на наш психічний стан. Тому необхідно братися за такий обсяг роботи, з яким Ви зможете впоратися.
- Робота над думками. Чим більше негативних думок засіло у Вашій голові, тим сильніше нервове напруження. Тож людина сама підвищує для себе рівень стресу, якщо вона зациклюється на негативних думках. Щоб подолати стрес, Ви повинні вміти контролювати своє негативне мислення і навчитися знаходити у всіх ситуаціях позитивні сторони. Таким чином, Ви будете зосереджені на пошуку вирішення проблеми, а не її наявності.
- Позитивне мислення. Ви можете навчитися мислити позитивно. Звичайно, це вимагає часу і практики. Ось кілька способів стати більш оптимістичним. Спробуйте записати свої думки, щоб їх було легше аналізувати. Якщо Ви бачите, що щось постійно псує Вам настрій, пора це викорінити. Намагайтесь звертати увагу не тільки на негативні моменти, але і на переваги, які є у Вас в житті, адже щастя в дрібницях. Спробуйте оточити себе позитивними людьми. Той, хто вміє сміятися над життям, відчуває менше стресу. Дозвольте собі посміхатися, особливо у важкі часи, і знаходити позитив в повсякденних подіях. Намагайтеся думати тільки про успіх і не бійтеся поразки.
- Харчуйтеся правильно. Люди по-різному поводяться в складних ситуаціях: одні вдаються до емоційного переїдання, інші ненавидять саму думку про їжу. Коли Ви відчуваєте нервове напруження, Вам потрібно поїсти, але при цьому важливо дотримуватися дієти. В умовах стресу Вашому організму потрібно більше білків, вітамінів і мікроелементів. При постійному емоційному напруженні найважливішими є вітаміни групи В, С, Е, D, а також магній і мелатонін. Комплекси Orthomol Vital F і Orthomol Vital M були розроблені для жінок і чоловіків, які схильні до емоційного вигорання і хронічного стресу. Вони забезпечують нормальне функціонування нервової системи і допомагають боротися з втомою.